Flying Together

State Level
Inter School Cultural Competitions - 2018

Venue: JNTU, Kakinada    Date: 27th & 28th January, 2018

Resources

Brochure (English Version) Brochure (Telugu Version) Purpose of Each Competition

Photo Gallery

Day 1 Day 2

News & Media

28th Jan, 2018
Andhra Jyothi
28th Jan, 2018
Eenadu
28th Jan, 2018
Eenadu (Center Spread)
28th Jan, 2018
Sakshi
29th Jan, 2018
Andhra Jyothi
29th Jan, 2018
Eenadu
29th Jan, 2018
Eenadu (Main Edition)
29th Jan, 2018
Sakshi
29th Jan, 2018
The Hindu

Winners List

S.No. Competition Category Place Name (Click to view photo)
1 Playlets Sub Juniors 1st Place Sriprakash vidya niketan, Payakaraopeta
2     2nd Place Sriprakash synergy school, peddapuram
3     3rd Place Adarsha high school,Pithapuram
4     Consolation -1 ZPHS, Patharega ramabhadrapuram
5     Consolation -2 Annapurna Spl Elementary School,Rajamahendravaram
6   Juniors 1st Place Vidyanjali HS, Kakinada
7     2nd Place AP Model School, Sankhavaram
8     3rd Place Sriprakash, Payakaraopeta
9     Consolation -1 Durga Vaibhava Venkat
10     Consolation -2 SR School, Atchampeta
11   Seniors 1st Place Geetham Shantinikethan, Kakinada
12     2nd Place MSNC High School, Kakinada
13     3rd Place Sri Vidyadhari EM High School, Pulivendula, Kadapa
14     Consolation -1 Vidyanjali School, Kakinada
15     Consolation -2 Keerthana, VI Class, Geetham Shantinikethan
16 Dance Group Sub Juniors 1st Place Uma Nrutya Nikethan, Rajahmundry
17     2nd Place Chandra Dance Academy, Pithapuram
18     3rd Place Sri Adarsha HS, Pithapuram
19     Consolation -1 Sri balaji School, Kakinada
20     Consolation -2 Vidyanjali School, Kakinada
21   Juniors 1st Place Uma Nrutya Nikethan, Rajahmundry
22     2nd Place Chandana Dance Academy, Vizag
23     3rd Place Vidhyadhari EM School, Kadapa
24     Consolation -1 KGBV School, Bheemunipatnam
25     Consolation -2 ZPHS, Durgada
26   Seniors 1st Place Aditya IIT, Kakinada
27     2nd Place Vidyanjali, Kakinada
28     3rd Place KGBV, Bhimilipatnam
29     Consolation -1 MSI School, Kakinada
30     Consolation -2 KGBV, Sankhavaram
31 Poster Presentation Juniors 1st Place G.Neha, Aditya, Srinagar, Kakinada
32     2nd Place C.Vikshitha, Sriprakash synergy school, Peddapuram
33     3rd Place SS Lasya, Sriprakash Synergy, Peddapuram
34     Consolation -1 Mohammed Anas, Ashram Public school, Kakinada
35     Consolation -2 Medithathi Induja, Sri vidyadhari EM HS, Pulivendula
36   Seniors 1st Place NMR ZPPHS, Ramavaram
37     2nd Place SR School, Atchampeta
38     3rd Place Little woods School, Kakinada
39     Consolation -1 Sriprakash Young achievers
40     Consolation -2 NMR ZPPHS, Ramavaram
41 Science Experments Juniors 1st Place Vanapalli Sravani Jyoshitha, RBS-S, Srungavarapukota
42     2nd Place Yeduguri Srinithin reddy, Srividyadhari EM School, Pulivendula
43     3rd Place G.Devi Prasanth, ZPHS, Pandalapaka, Biccavole Mandal
44     Consolation -1 Siddartha, Little woods
45     Consolation -2 Gubbala Ashwni, MPPUP School, Malkipuram
46   Seniors 1st Place U.Sai Charan, Sri Chaitanya EM HS, Kakinada
47     2nd Place K.Shiva, ZPHS, Tirumali
48     3rd Place Alisha Martin babu, Dreams foundation school
49     Consolation -1 J.Sai Thrinadh,MPPUP School, Atchampeta
50     Consolation -2 D.Akhilandeswari, Layola School, Tuni
51 Speech in Telugu Juniors 1st Place A.Divya Prasanna, Dreams Foundation HS, Yanam
52     2nd Place ESCS Kameswari, Sri Prakash Vidya Nikethan, Bendapudi
53     3rd Place Ch.Lova Durga, ZPHS, Raparthi, Pithapuram
54     Consolation -1 K.Ganapathi Chandra Durga, ZPHS, Chandrampalem
55     Consolation -2 K.Jagadeesh, ZPPHS, APSP, Kakinada
56   Seniors 1st Place E.Veerabhadrarao, GHS, Jaggampeta
57     2nd Place T.Saisree, Sriprakash, Payakaraopeta
58     3rd Place SV Jhansi, Ashram Public School, Kakinada
59     Consolation -1 K.Adi Ganapati, SDVRRA HS, Kolanka
60     Consolation -2 GKRTS Subhadra Devi, Adhiri Vidyalaya,Gollaprolu
61 Role Play Seniors 1st Place Sri Chaitanya, Rajahmundry
62     2nd Place ZPHS, Raparthi
63     3rd Place SNVZPHS, Tallarevu
64     Consolation -1 STVRRA HS, Kolanka
65     Consolation -2 Sri Vidyadhari, Pulivendula, Kadapa
66 Quiz Juniors 1st Place V.Pooja, G.Gowri Shruthi, Loyola EM School, Tuni
67     2nd Place Ch.Vaishnavi, G.Akhil, Saranya School, Kakinada
68     3rd Place NLV Karthick, Y.Nivas, Vidyanjalai School
69     Consolation -1 Y. Srivijayendra, YSDV Sathya Swonitha, Ashram Public School, Kakinada
70   Seniors 1st Place I. Naveen Sanjay, D.Jagadeesh Apparao, Little Soldiers, Pithapuram
71     2nd Place R. Teja, Aryan Kumar, Sriprakash, Payakaraopeta
72     3rd Place S.V.Sampath, B.Parimala Devi, Layola EM School, Tuni
73     Consolation -1 Asthosh Tirupathi, SV Danosh, Sri Prakash
74 Debate Seniors 1st Place Vamshika Guptha, Hafirask, Yasaswini Lalitha, Ashram School
75     2nd Place G. Kranthi, G.Satya, A.Ravi Teja, ZPHS, Durgada
76     3rd Place R. Ganeswari, M.Nagamani, G.Abhilash, ZPHS
77     Consolation -1 A. Bhanu Prasad, Sk.Abdulla, M.Tarun Kumar, AFC School
78     Consolation -2 P. Vamsi Krishna, Layola EM School
79 Short Film Review Juniors 1st Place A Venkatesh, ZP High School, Navara
80     2nd Place Naga Surekha, ZPHigh School, Navara
81     3rd Place Nagendra Kumar, ZPPHigh School, Turangi, Kakinada
82     Consolation -1 Koduri Hanishwa Nagadurga, ZPHS, Rajavommangi
83     Consolation -2 K.Nayana Sanvi, Sriprakash Vidhyanikethan, CBSE
84   Seniors 1st Place Reddy Jnaneswari, ZPPHS, Karapa
85     2nd Place V. Venkatesh, ZPPHS, Pasuvullanka
86     3rd Place R. Naga Satyasri, ZPPHS, Chollangipeta
87     Consolation -1 Yashwini Koushik, Little buds School, Kakinada
88     Consolation -2 Ch. Subha Keerthana, Saranya School, Kakinada
89 Story Writing Juniors 1st Place K. Satya, ZPHS, Upparagudem, Chandrampalem
90     2nd Place P. Pradhan, Sriprakash, Peddapuram
91     3rd Place S. Vishnu Vardhan, Aditya IIT School, Kakinada
92     Consolation -1 AGSBK Gayatri, Aditya School
93     Consolation -2 M. Sai Sri Harshitha, ZPHS, Aryavatam
94   Seniors 1st Place K.Swathi, Durga Prasad School
95     2nd Place P.Pavan Kumar, ZPHS, Hasanabad
96     3rd Place K.Jyotsna, Mother theresa MPL School, Kakinada
97     consolation-1 Tejaswani Nanda, Sriprakash, Payakaraopeta
98     consolation-2 G.Raasi, ZPPHS, Somavaram
99 Map Juniors 1st Place G.Siva Manikanta, Sri Adarsha HS, Pithapuram
100     2nd Place K.Vamsi Krishna Reddy, Aditya Talent School, Kakinada
101     3rd Place K.Premchand, Little woods School, Kakinada
102     Consolation -1 N.Surya Charan, Sriprakash Vidya Nikethan
103     Consolation -2 K.Satwik, Dr.KKR Gowtham
104   Seniors 1st Place O.Mounika, ZPPHS, Chebrolu
105     2nd Place D.Jagadeesh Apparao, Liitle soldiers, EM School
106     3rd Place TS Tarun, Vidyanjali School
107     Consolation -1 Ch.Srisai Raman, Aditya Talent School
108     Consolation -2 LSVS Srikanth, Sripakash Young Achivers
109 Internet Search Juniors 1st Place Aditya IIT, Kakinada
110     2nd Place Little woods School, Kakinada
111     3rd Place Little woods School, Kakinada
112     Consolation -1 Ashram Public School, Kakinada
113     Consolation -2 Ashram Public School, Kakinada
114   Seniors 1st Place N.Kundan, Little buds school, Indrapalem, Kakinada
115     2nd Place BKS Sushanth, Aditya IIT School, Kakinada
116     3rd Place Ch.Phani Aditya, Aditya IIT School, Kakinada
117     Consolation -1 S.Deekshitha, Saranya School, Kakinada
118     Consolation -2 T.Suhys, Veda Vyasa EM School, Nellore
119 Story Analysis Seniors 1st Place Polisetti Gouardhini, Sriprakash, Payakaraopet
120     2nd Place K.Bhavana Kalpavalli, Vidhanjali, Kakinada
121     3rd Place P.Deepika, Vignan, Malkipuram
122     Consolation -1 Mummidi Manasvini, ZPPH, A.Kothapalli
123     Consolation -2 K.Vahini, Durgaprasad School, Kakinada
124 Song Solo Sub Juniors 1st Place T.Sasya, Layola EM School
125     2nd Place B.Sahithi, Balabhavan EM School
126     3rd Place L.Keerthana, Kendriya Vidhyalaya
127     Consolation -1 Geetham, Kakinada
128     Consolation -2 P.Jasvitha, Ashram Public School, Kakinada
128a   folk 1st Place J.Yeswanth, SR School, Thimmapuram
128b     2nd Place K.Rupasri, MPPS, Nagulapalli
128c     3rd Place A.Jessika, Municipal School, Gudur
128d     Consolation -1 V.Krishna Teja Music Academy
128e     Consolation -2 N.Sowmya, SNR MPP School
129   Sub Juniors-2 1st Place P.Sai Dharshil, Satyaraj Sangeethalaya
130     2nd Place A.Sasidhar, Bala bhavan
131     3rd Place Sri Prakash vidyanikethan
132     Consolation -1 N.Rishitha, Sriprakash Vidyanikethan
133     Consolation -2 Arun sabha, Little Solders EM, Venkatayapalem
133a   folk 1st Place G.Raju, Konapapapeta
133b     2nd Place R.Yeswanth, Sriprakash
133c     3rd Place Ch.Satya Sanjana, Sriprakash
133d     Consolation -1 J.Chaganti, Little woods
133e     Consolation -2 K.Ramyasri, Sriprakash vidyanikethan
134   Juniors 1st Place Ch.Sai Sahasra, Layola EM, Tuni
135     2nd Place RR Hasika, Sri Adarsha HS, Pithapuram
136     3rd Place B.Pratul Sai, Satyarai Sangeethalaya, Vizag
137     Consolation -1 A.Praveenbabu, Sriprakash vidyaniketan, Tuni
138     Consolation -2 N.Poorna chandrika, DNREM HS, Bhimavaram
138a   folk 1st Place B.Srinivas, ZPPHS, U.Kothapalli
138b     2nd Place K.Srivalli, MPUPS, Jinnadupalem
138c     3rd Place JPV Sai Ganesh, Sriprakash vidyanikethan, Payakaraopeta
138d     Consolation -1 Premajyothi HS, Tuni
138e     Consolation -2 Sri Vidyadhari EM High School, Pulivendula, Kadapa
139   Seniors 1st Place Satyaraj Sangeethalaya, Vizag
140     2nd Place Swarnamadhuri sangeeth, Kakinada
141     3rd Place Srinagar Girls HS, Kakinada
142     Consolation -1 DNREM HS, Bhimavaram
143     Consolation -2 DNREM HS, Bhimavaram
143a     1st Place Sriprakash vidya niketan, Payakaraopeta
143b     2nd Place ZPHS, Raparthi
143c     3rd Place Sriprakash Young achievers
143d     Consolation -1 Satyaraj Sangeethalaya, Vizag
143e     Consolation -2 Sriprakash synergy school, peddapuram
144 Song Group Juniors 1st Place Mother thereesa Muncipal School
145     2nd Place Vidyanjali, Kakinada
146     3rd Place Sri Adarsha hs, Kakinada
147     Consolation -1 ZPPHS, Gaigolupadu
148     Consolation -2 Layola EM School, Tuni
148a   folk 1st Place Govt Girls HS, Innespeta, Rjy
148b     2nd Place SR School, Nayakampalli, Gandepalli
148c     3rd Place Sriprakash vidya niketan, Payakaraopeta
148d     Consolation -1 Jack & Jill, Vakalapudi
148e     Consolation -2 KGBV Chodavaram
149   Seniors 1st Place SR School, Nayakampalli, Gandepalli
150     2nd Place Layola EM School, Tuni
151     3rd Place Satyaraj Sangeethalaya, Vizag
152     Consolation -1 Mother thereesa Muncipal School, godarigunta
153   folk Consolation -2 ZPPHS, Pillanka
153a     1st Place Govt Girls HS, Rajamahendravaram
153b     2nd Place Sriprakash vidya niketan, Payakaraopeta
153c     3rd Place DNREM HS, Bhimavaram
153d     Consolation -1 V.Krishna Teja Music Academy
153e     Consolation -2 Pragathi EM School, Kakinada
154 Fancy Dress Sub Juniors 1st Place Anish Roy, Sriprakash, Peddapuram
155     2nd Place B.Abhiram, Drugaprasad School, Kakinada
156     3rd Place K.Kameswari, Sri Adarsha HS, Pithapuram
157     Consolation -1 Rahul Naik, Aditya Public School, Kakinada
158     Consolation -2 Y.Harshitha, Sri Gowthami School, Rajahmundry
159 Instrumental Music Raga Juniors 1st Place N.Asritha, Satyasai vidya vihar, Annavaram
160     2nd Place M.Amulyasri, Balabhavan
161     3rd Place V.Tarun, Durgaprasad School, Kakinada
162     Consolation -1 G.Satyanarayana, Little woods, Kakinada
163     Consolation -2 K.Vamsi Krishna Reddy, Aditya Talent School, Kakinada
164   Seniors 1st Place Ashram Public School, Kakinada
165     2nd Place Ashram Public School, Kakinada
166     3rd Place ZPPHS, Kajuluru
167     Consolation -1 ZPPHS, APSP
168     Consolation -2 Advanced foundation school
169 Instrumental Music Tala Juniors 1st Place Saranya school
170     2nd Place Balabhavan
171     3rd Place Vidyanjali, Kakinada
172     Consolation -1 Sriprakash
173     Consolation -2 -
174   Seniors 1st Place V.Siva Sankar varaprasad, ZPHS, Karapa
175     2nd Place RN Shivani, Sri Adarsha HS
176     3rd Place Sirishma, ML Balabhavan
177     Consolation -1 A.Chandini, Balabhavan
178     Consolation -2 MSLPS Madhuri, Balabhavan
179 Story Telling Sub Juniors-1 1st Place N.Sasi Chandana Reddy, Vidyanjali
180     2nd Place STG Sahasra, Ashram Public School
181     3rd Place Sk.Hashmi Ghajal, MPPS, Gudimellanka
182     Consolation -1 G.Chiru Varshini, Padmavathi EM School, Veeravaram
183     Consolation -2 R.Ashritha, Sama Public School, Kakinada
184   Sub Juniors-2 1st Place ASD Mahalakshmi, Sriprakash, Payakaraopeta
185     2nd Place Ch.Akhil, MPPS, Sunandapeta, Anaparthi
186     3rd Place S.Sairam Sharma, Durgaprasad School, Kakinada
187     Consolation -1 Y.Ramyaprema, MPP, Kudupporu
188     Consolation -2 G.Ravallika, MPPS, Pedapalem, Narednrapuram
189   Juniors 1st Place Medisetty Amani, ZPPHS, Kajuluru
190     2nd Place V.Satish, Sribalaji School, Kakinada
191     3rd Place DVD Sowmya, Siddartha EM HS, Korukonda
192     Consolation -1 Chitrada Lova Durga, ZPP HS, Pithapuram
193     Consolation -2 K.Ganapathi Chakradurga, ZPPHS, Samalkot
194   Seniors 1st Place S.Nani, ZPPHS, Upparagudem, Chandrampalem, Samalkot
195     2nd Place S.Jyothsna Lalitha, ZPPHS, A.Kothapalli
196     3rd Place PV Lakshmi Divya, Siddartha HS, Korukonda
197     Consolation -1 S.Baharani , Durgaprasad School, Kakinada
198     Consolation -2 V.Sai Lalitha, Kajuluru
199 Project Work Sub Juniors 1st Place G.Bharath Venkat, Sriprakash, Payakaraopeta
200     2nd Place Bindi Sri, Sai Durga, MPP EM School, Ulimeswaram
201     3rd Place D.Tejaswani, Payaraopeta
202     Consolation -1 B.Akanksha, Sri Vidyadhari, Pulivendula
203     Consolation -2 M.Tejaswani, MPP School, K.Thota
204   Juniors 1st Place S.Grace Lipika, ZPPGHS, Dowlaiswaram
205     2nd Place V.Shravani Jyoshitha, RBS, Srungavarapukota
206     3rd Place Mekala Jaya Nanda Prabhas, Pragathi HS, Kakinada
207     Consolation -1 Killadi veerababu, MPPUPS, Gollapudi
208     Consolation -2 Govindaraju Vishnu Madhav, Pragathi EM School, Kakinada
209   Seniors 1st Place Ch.Mahalakshmi, ZPPHS, Kajuluru
210     2nd Place B.Raviteja, PV Krishnareddy, SPPRZPP HS, Pandalapaka
211     3rd Place Yeripalli Surya Sankar, Sri Balaji School, Kakinada
212     Consolation -1 K.Naveen, Saranya School, Kakinada
213     Consolation -2 Ch.Lalitesh, A.Sai Kiran, Dr.KKR Gowtham, Kakinada
214 Drawing Sub Juniors 1st Place P. Naveen, SPVN Tuni
215     2nd Place P. Dhanaraju, AMG EM HS
216     3rd Place Ch.Ramya, MPPES, Kakinada
217     Consolation -1 T.Jahnavi, Little woods
218     Consolation -2 Sivaram, Sriprakash, Bendapudi
219   Juniors 1st Place B. Durga Prasad, AMG (EM) High School
220     2nd Place G. Keerthi Manogna, Sri Prakash Synergy School, Peddapuram
221     3rd Place G. Kundan Aditya, Sri Prakash, SPVN, Tuni
222     Consolation -1 Indana Rama Krishna, D. Polavaram, Tuni
223     Consolation -2 Nallapati Sanjana, Little Woods School
224   Seniors 1st Place Md. Sameer, AMD(EM) School¬†
225     2nd Place K. Paul, Geetham Santhinikethan School
226     3rd Place K. Manju Priya, Little Woods School¬†
227     Consolation -1 A. Aabida Muskan, St. Joseph's Convent School
228     Consolation -2 P. Mohan Siva Sai Kiran, ZP High School
229 Hand writing Sub Juniors 1st Place M.Yamini
230     2nd Place P.Smiley Lavanya, Sarada Vidyalaya
231     3rd Place AVSD Amruthavalli, Sriprakash, Peddapuram
232     Consolation -1 Sudeeksha, Aditya School
233     Consolation -2 G.Prabhudas, Jack & Jill School
234   Juniors 1st Place Y.Navya, Govt Girls HS
235     2nd Place B.Krishna Chaitanya Naidu, Aditya Talent School
236     3rd Place G.Lakshmi Tulasi, Ashram Public School
237     Consolation -1 K.Pranathi, ZPPHS, Hashanbad
238     Consolation -2 M.Asrija, ZPPHS, Rajavommangi
239   Seniors 1st Place V.Jeevana Sandhya, ZPPHS
240     2nd Place T.Venkata Durga Ganesh, Aditya Talent School
241     3rd Place G.Geethika Suvarna
242     Consolation -1 V.Satish, AMG School
243     Consolation -2 K.Priyanaka, Sri Balaji School
244 Craft Sub Juniors 1st Place A.Aashrita Pravallika, MPPS, Valluru
245     2nd Place Rayudu yona, Medha HS, Panasapadu
246     3rd Place P.Siva Sai Durga, Sriprakash vidya niketan, Bendapdi
247     Consolation -1 V.Naga Pravallika, Sri Adarsh HS, Pithapuram
248     Consolation -2 Ch.Manikanta, Sri Adarsha HS, Pithapuram
249   Juniors 1st Place Karakala Aruna Sri, ZPHS Hasanabada, RC Puram
250     2nd Place MSRI Rohith, Ashram Public School, Kakinada
251     3rd Place S.Rajeswari, ZPHS, Daravalam
252     Consolation -1 G.Rhul, Saranya School, Kakinada
253     Consolation -2 K.Devi, Geetham
254   Seniors 1st Place J.Samanth, Sriprakash synergy, Peddapuram
255     2nd Place P.Bala Durgeswar, ZPPHS, RC Puram
256     3rd Place M.Vani, ZPPHS, Suryaraopeta, Kkd
257     Consolation -1 Ch.Mounika, ZPPHS, Suryaraopeta
258     Consolation -2 A.Naga Durga shivani, Narsapur
259 Mono-Action Juniors 1st Place NSS Aseesh, Sreeprakash vidyanikethan, Tuni
260     2nd Place J.Sai Santhosh, Vidyanjali School, Kakinada
261     3rd Place J.Bhavya Sri, SR School, Thimmapuram
262     Consolation -1 V.Sai kishore, Sriprakash vidya niketan, payakaraopeta
263     Consolation -2 K.Jagadeesh, ZPPHS, APSP, Kakinada
264     Consolation 3 -
265   Seniors 1st Place K.Sri Sahitya, SR School, Timmapuram
266     2nd Place M.Ananya Devasena, Sriprakash Vidyaniketan, Vizag
267     3rd Place M.S.Uday Bhaskar, ZPPHS, Dowlaiswaram
268     Consolation -1 G.Kirankumar, Adarsha Primary HS, G.Kothapalli, Gopavaram
269     Consolation -2 S.Janakiram Janeeth, Municipal HS, Machilipatnam
270 Clay modeling Sub Juniors 1st Place Sivaram, Sriprakash, Bendapudi
271     2nd Place Satishkumar, AMG EM HS
272     3rd Place J.Ganapathi Durga Krishna, Velagathodu
273     Consolation -1 Y.Akhil kumar, SR School, P.Nayakampalli, Gandepalli
274     Consolation -2 N.Veeravash, AP Residentical
275   Juniors 1st Place G.Bhanu Prakash, AMG School, Kakinada
276     2nd Place MVV Abhishek, ZPPHS, Peddapuram
277     3rd Place G.Lova raju, ZPPHS, Vemulavada
278     Consolation -1 N.Venkatesh, AMG EM Kakinada
279     Consolation -2 M.Shivaji, ZPPHS, Suryaraopeta
280   Seniors 1st Place P.Prasannanjaneyulu, ZPPHS, Hasanabada
281     2nd Place Midde Siva Sai Kumar, ZPPHS, Ryali
282     3rd Place V.Divya, ZPPHS, Kajuluru
283     Consolation -1 A.nil Kumar, Sri Adarsha, Pithapuram
284     Consolation -2 P.Satya, Little School, Pithapuram

Home | Genesis | Our Activities | Accounts | Resources | Our Team | Feedback | Contact Us
Copyright © 2018, KRIYA