Flying Together

3rd District Level Inter-School
Cultural Competitions - 2015

Venue: JNTU, Kakinada    Date: 31st January & 1st February, 2015

Schedule

Time Competition Max No. per school Duration Rules
Sub
Jr
Jr Sr

31st January 2015, Saturday

8:00 Playlets 1 - - 10 Min Pre-recorded dialogues are not allowed.
8:00 Dance: Solo 2 - - 5 Min Choose any one from Classical/Semi classical/Folk Dances.
8:00 Dance: Group (3 to 8) 1 - - 5 Min Choose any one from Classical/Semi classical/Folk Dances.
9:00 Singing: Solo 2 - - 5 Min Choose one from light music/folk.
9:00 Singing: Solo, Group (4 to 8) 1 - - 5 Min Choose one from light music/folk.
9:00 Fancy Dress 2 - - 2 Min No dialogues.
9:00 Poem Recitation 2 2 2 3 Min Poems list is availabe in our website.
9:00 Project Work - Group (2) 2 2 2 3 Min Display and demonstrate.
9:00 Science Experiments- Group (2) 2 2 2 3 Min Bring your apparatus.
9:00 Story Telling 2 - - 5 Min Any story of your choice.
9:00 Yoga 2 2 2 5 Min 10 Asanas should be displayed for 15 seconds each.
10:00 Debate* - Group (3) - - 2 30 Min First round - written, final round - oral.
10:00 Quiz - Group (3) - 2 2 30 Min First round - written, further rounds - oral.
11:00 Drawing 5 5 5 60 Min Drawing sheets will be provided. Topic announced on-the-spot.
11:30 Mono Play - 2 2 5 Min Pre-recorded dialogues not allowed.
1:00 Clay Modelling 3 3 3 90 Min Clay for modelling will be provided. Topic announced on-the-spot.

1st February 2015, Sunday

8:00 Playlets - 1 1 10 Min Pre-recorded dialogues are not allowed.
8:00 Dance: Solo - 2 2 7 Min Choose any one from Classical/Semi classical/Folk Dances.
8:00 Dance: Group (3 to 8) - 1 1 7 Min Choose any one from Classical/Semi classical/Folk Dances.
9:00 Singing: Solo - 2 2 5 Min Choose one from light music or folk.
9:00 Singing: Group (4 to 8) - 1 1 5 Min Choose one from light music or folk.
9:00 Numismatics & Philately - 2 2 3 Min Indian and Foreign Coins, Currency Notes and Postal stamps.
9:00 Public Speech (Telugu/English) - 2 2 3 Min Topic shall be announced one hour in prior.
9:00 Speech in Telugu - 2 - 2 Min Participants shall talk in telugu only. Topic shall be given on-the-spot.
9:00 Poetry Writing (Telugu) - - 5 30 Min Padhya/Vachana; Topic will be given on-the-spot.
9:00 Spelling** - 3 3 30 Min First round written and final round oral.
10:00 Story Writing (Telugu) - 5 5 60 Min Topic shall be given on-the-spot.
11:15 Story Analysis (Telugu) - - 5 60 Min Participants shall write their Analysis on the given Telugu Story.
2:00 Map Pointing - 3 3 30 Min India and World maps will be provided.
2:00 Short film review - 3 3 60 Min Should write review on the film shown.
  • Categories: Sub-Juniors (Sub-Jr): Class 1 to 5; Juniors (Jr): Class 6 & 7; Seniors (Sr): Class 8 to 10.
  • No Entry Fee for participation.
  • Break-Fast and Lunch shall be arranged.
  • Participating schools are required to register events and no. of participation by phone before 28th January. No registration after 28th January.
  • Face makeup is available from 6am.
  • Participants are requested to be creative in their selection of songs. Movie songs for singing and dancing are not allowed.
  • First, second and third prizes along with two Consolation Prizes shall be given for all competitions.
  • Judge’s decision is final.
  • Teachers or parents are requested to accompany the participants.
  • For Debate* you should select one topic from
    1. Men and Women are equal
    2. Environment - Industrialization
    3. Book reading - Internet
    4. Religion is cause for unrest and agitations
    5. Language Telugu is getting extinct
    6. Competition - Collaboration.
    Participants shall write their view either ‘in favour of’ or ‘against’ on any one of the above given topics. Selected groups shall participate in an Oral Debate on the same topic.
  • For the competitions that commence at the same time, each student can participate in any one of them. (Quiz/Debate, Poetry Writing/Spelling, Map Pointing/Short film review)
  • Visit www.kriyaonline.org for Spelling** published words, list of poems previous two years’ winners list and photos.
  • Interested persons who would like to volunteer shall contact us.

Brochure

Download Brochure (English Version)

Download Brochure (Telugu Version)

List of Poems

Download List of Poems (Sub Juniors)

Download List of Poems (Juniors)

Download List of Poems (Seniors)

Published Words for Spelling

***** Written Round for all Contestants

***** Oral Round for Short-listed Contestants

20 out of 30 words will come from the following published list

All words are out of the following published list

Download Published Words for Spelling (Juniors)

Download Published Words for Spelling (Seniors)
S.No. Competition Category Place Name (Click to view photo)
1 Playlets Sub Juniors 1st Place Saranya School, Kakinada
2     2nd Place Pragathi School, Kakinada
3     3rd Place MPPPS Gaigolupadu
4     Consolation - 1 Srikrishnadevaraya Role - Lalith Ashruth
5     Consolation - 2 Rama sastry role - Amruthamsham
6   Juniors 1st Place satyamevaya jayathey-zpp  h school chebrolu 
7     2nd Place Amma garu, pani manishi -zpp h school panduru
9     Consolation - 1 A vara lakshmi -satyamevaya jayathey-zpp  h school chebrolu 
10     Consolation - 2 B kalayan babu - neti yuvatha.
11   Seniors 1st Place ZPP High School, Chebrolu
12     2nd Place Narayana Concept School, Kakinada
13     3rd Place Saranya Concept School, Kakinada
14     Consolation - 1 Jack & Jill, Vakalapudi, Kakinada
15     Consolation - 2 ZPP High School, Raparthi
16 Dance Solo Classical Sub Juniors 1st Place M.L.Sirisha, St Joseph Convent School
17     2nd Place K.Janani Pravallika, Bhashyam School
18     3rd Place Ketha Sree Prasanna, Natyaveda
19     Consolation - 1 Aditi Hansaja Saho, Vidyanjali
20     Consolation - 2 P.Divya Tejaswani, Sri Vivekananda
21   Juniors 1st Place k sri sahithya, S R school Kakinada
22     2nd Place P sai jyoshita, NNT school rajmundry
23     3rd Place K madhavi, natyavedha-Kakinada
24     Consolation - 1 Bhuvana vilasitha, Balavidyana mandir , rajmundry.
25     Consolation - 2 V Ramya-Bhashyam- Kakinada
26   Seniors 1st Place K.Sri Sahitya, SR School, Kakinada
27     2nd Place P.Sai Jyoshitha, NNT EM School, Rjy
28     3rd Place K.Madhavi, Nadyaveda, Kakinada
29     Consolation - 1 Bhuvana Vilasitha, Balavidhya Mandir, Rjy
30     Consolation - 2 V.Ramya, Bhashyam, Kakinada
31 Dance Solo Semi Classical Sub Juniors 1st Place Ch.L.M.Aparna, Bashyam School
32     2nd Place Ch.Joshika, Sri Chaitanya Techno
33     3rd Place M.Devi Sri Lakshmi, Sri Chaitanya
34     Consolation - 1 A.Sharanya, Vidyanjali
35     Consolation - 2 M.Sneha Deepika
36   Juniors 1st Place G Hari priya- natya vedh -Kakinada
37     2nd Place V jyothi - vivekanda school -Kakinada
38     3rd Place R keerthi priya - kesava reddy school , rajamundry.
39     Consolation - 1 N sriya manaswi - sri chaitanya- amalapuram
40     Consolation - 2 V amrutha, Bhashyam -Kakinada
41   Seniors 1st Place G.Hari Priya, Naryaveda, Kakinada
42     2nd Place V.Jyothi, Vivekananda School, Kakinada
43     3rd Place R.Keerthi Priya, Kesavareddy school, Amalapuram
44     Consolation - 1 N.Sriyamanasri, Sri Chaitanya, Amalapuram
45     Consolation - 2 V.Amrutha, Bhasyam, Kakinada
46 Dance Solo Folk Sub Juniors 1st Place S.Pravallika, MPPP School
47     2nd Place N.Hemasri Satya Gowri, MPE School
48     3rd Place N.Kusuma, MPPP School
49     Consolation - 1 G.Menaka, Sri Siddartha Vidyaniketan
50     Consolation - 2 T. S. S. Pranay, Sama Public School
51   Juniors 1st Place Sasi Chandan,Aditya Talent School,Kakinada
52     2nd Place K phani sowmika, akshara public school - Kakinada.
53     3rd Place K . Sravani, AMG - EM SCHOOL Kakinada
54     Consolation - 1 K navya depthi- sri siddartha vidya nikethan Kakinada
55     Consolation - 2 S karthik vardhan , sri chaitanya- rayavaram.
56   Seniors 1st Place V. Keerthana, Sri Sidhartha Vidyaniketan, Vakalapudi
57     2nd Place S.Papayamma, KGBV, Maredumilli
58     3rd Place A.Ishwarya, ZPHS, Kajuluru
59     Consolation - 1 B.Kalyani, JacknJill School, Kakinada
60     Consolation - 2 G.Ashok, ZPPH School, D.Polavaram
61 Dance Group Classical Sub Juniors 1st Place Sri Prasanna Natyaveda
62     2nd Place SR School
63     3rd Place Bhashyam, Shantinagar
64     Consolation - 1 Bhashyam, Ashoknagar
65     Consolation - 2 Jack and Jill School
66   Juniors 1st Place Natyaveda, Cheediga, Kakinada
67     2nd Place Bala Vidya Mandir, Rajahmundry
68     3rd Place New Cambridge EM School, Sarpavaram
69     Consolation - 1 Bhashyam, Kakinada
70     Consolation - 2 Saranya, Kakinada
71   Seniors 1st Place Nrutyanjali Kalanilayam, Kakinada
72     2nd Place Natyaveda Academy, Kakinada
73     3rd Place Sri siddardha Vidya nikethan, Kakinada
74     Consolation - 1 Millenium School, Kakinada
75     Consolation - 2 New Cambridge EM School, Kakinada
76 Dance Group Semi Classical Sub Juniors 1st Place Saranya School, Kakinada
77     2nd Place MPPPS, Dangetivaripalem
78     3rd Place GMJBA Pradhamika Pathasala, Pedapudi
79     Consolation - 1 MPPPS, Sankhavaram
80     Consolation - 2 Sri Vivekananda EM School, Kapileswarapuram
81   Juniors 1st Place Aditya Talent School, Gangarajunagar, Kakinada
82     2nd Place MPPUP School, Simhadripuram, Kirlampudi Mandal
83     3rd Place Sri Prakash Kids Kindom, Tuni
84     Consolation - 1 ZPPHS, Jaddangi, Rajavommangi
85     Consolation - 2 ZPPHS, D.Polavaram, Tuni Mandal
86   Seniors 1st Place MH School, Ayodyaramapuram, Samalkot
87     2nd Place Saranya Concept School, Kakinada
88     3rd Place Ushodaya Merit School, Kakinada
89     Consolation - 1 BVM HS, Rajahmundry
90     Consolation - 2 Prashanth Vidyanikethan, Anaparthi
91 Dance Group Folk Sub Juniors 1st Place MPPPS Main, Kajuluru
92     2nd Place MPPPS, Gaigolupadu, Kakinda Rural
93     3rd Place Sri Siddartha Vidyanikethan, Vakalapudi, Kakinada
94     Consolation - 1 MPPPS, Divili
95     Consolation - 2 MCPS, Paradesammapeta, Jagannaikpur, Kakinada
96   Juniors 1st Place ZPPHS, Vemulavada
97     2nd Place ZPPHS, Raparthi, Pithapuram Mandal
98     3rd Place GTWAGH School, Tuni
99     Consolation - 1 Swamy EM School
100     Consolation - 2 KGBV School, Ontimamidi
101   Seniors 1st Place ZPPHS, Rajanagaram
102     2nd Place ZPPHS, Kajuluru
103     3rd Place KGBV School, Y.Ramavaram
104     Consolation - 1 Srinikethan EM Virava
105     Consolation - 2 ZPPHS, Raparthi, Pithapuram Mandal
106 Songs Solo Sub Juniors 1st Place M.Radha Pallavi, Balabhavan, Kakinada
107     2nd Place M.Praveen Kumar, MPPPS, Kajuluru
108     3rd Place D.Vineetha, MPPPS, Prakasaraopeta
109     Consolation - 1 P.Meghi Sanjana, MPPPS Main Peddaparappadu
110     Consolation - 2 P.Akshitha, Littlewoods, Kakinada
111   Juniors 1st Place N Anitha,ZPH School,Podagatlapalli,Ravulapalem
112     2nd Place K Vijaya Lakshmi G B R E M School,Anaparthi
113     3rd Place M Sri Sai Charan,Aditya Talent School,Kakinada
114     Consolation - 1 Sasi Chandan,Aditya Talent School,Kakinada
115     Consolation - 2 N Ratna Varshita,Sri Prakash Kids Kinddom Tuni
116   Seniors 1st Place M L Prathyusha Bal, Bhavan Music School Kakinada
117     2nd Place Ch Veeraveni, Z P H Cchool Sarpavaram Kakinada
118     3rd Place K J S Ashobhya,Prakash Vidya Niketan Tuni
119     Consolation - 1 P Amar Kumar ZPP H School,Nelapalli
120     Consolation - 2 M Raja rajeshwari, girls high school salipeta Kakinada
121 Songs Group Sub Juniors 1st Place SR School, Kakinada
122     2nd Place Sri Prakash Kids Kingdom
123     3rd Place GBREM School, Anaparthi
124     Consolation - 1 Saranya School, Kakinada
125     Consolation - 2 MPE School
126   Juniors 1st Place D padma, A kusuma rani, A puja, J rohita, A venkata laksmi, K ramya kavitha,R-subodha-zpp H school -kattamuru.
127     2nd Place K laksmi naga devi, N anusha, P V priya, P H sai Sarala, A. s latha, - zpp high school Nemam.
128     3rd Place K Vijaya Lakshmi,ch syamala devi, M sushma, B sri laksmi, P. sailaja, S P susmitha, G B R E M School,Anaparthi
129     Consolation - 1 T pranav, K D S vamshi, GSR bhasyam, D sakhet, M SS charan , K SS uday, G p vaishnavi, M prashanthi- aditya talent school -Kakinada
130     Consolation - 2 G madhavi, K harshita, D.D lakshmi, K poornima, J durga bhavani, SNVP zp H School -Tallarevu
131   Seniors 1st Place Ch Veeraveni, M harika, P surya bhavani, A Dharani, Z P H Cchool Sarpavaram Kakinada
132     2nd Place Bvn lakshmi, Bvkn sahitha, R chandini, P srinidhi, R usha kiran, L v sai sri- vignan EM school- malikipuram.
133     3rd Place N sneha laitha, Rayudu devi, m yamini, Kvenkata lasksmi,B.baby rani, New cambridge H.school. -Kakinada
134     Consolation - 1 K satwika reddy, V divya reshma, amrutha krishna, geetha sri lakshmi- Ashram public school _Kakinada
135     Consolation - 2 R sai usha, M akila , S sl prasanna. L priyanka,A.prema sakthi_MGMC H.SCHOOL Kakinada
136 Fancy Dress Sub Juniors 1st Place Shubham Sarma, Littlewoods, Kakinada
137     2nd Place K.Priyatham, Kendra Vidyalaya, Kakinada
138     3rd Place Shiksha Mohan, Littlewoods, Kakinada
139     Consolation - 1 B.Dileep, MPP Main, Pulimeru
140     Consolation - 2 K.Kishore, Injaram Private School, Tallarevu
141 Poem Recitation Sub Juniors 1st Place T.Shanmukh Arjun, Saranya School, Kakinada
142     2nd Place Y.Veeranjaneyulu, MPPPS Main, Kajuluru
143     3rd Place K.Ajay, Sri Sidhartha Vidyanikethan, Vakalapudi
144     Consolation - 1 Sri Prakash Kids Kingdom, Tuni
145     Consolation - 2 P.Gayatri, MPPPS, Kirlampudi
146   Juniors 1st Place MVM Sai Teja, Vignan EM High School, Malkipuram
147     2nd Place K.Hevanya Devi, Millenium Public School, Kakinada
148     3rd Place N.Pushpa Naga Devi, MPPUP School, Baduguvanilanka, Alamuru
149     Consolation - 1 G.Mamata Rani, MPPUPS, Alamuru
150     Consolation - 2 B.Pushpalatha, ZPPHS, Peddapuram
151   Seniors 1st Place Deshineedi Chakramma, ZPPHS, Raparthi
152     2nd Place Ch.Krishna Vamsee, ZPPHS, Neelapalli, Tallarevu Mandal
153     3rd Place K.Anusha, ZPPHS, Kattamuru, Peddapuram
154     Consolation - 1 Ch.N.G.Suneelareddy, ZPPHS, Nagulapalli
155     Consolation - 2 Jonnalagadda Durga Vaishnavi, Sri Prakash Vidhya nikethan, Tuni
156 Project Work Sub Juniors 1st Place P.Durga Prasad, G.Naveen, MPPUPS, Fishing harbourpet, Kakinad
157     2nd Place P.Kamesh, M.Bagya RajaMPUPS, Fishing harbourpet, Kakinada
158     3rd Place P.Venkatesh, P.Subrahmanya Mahesh, MPPPS
159     Consolation - 1 S.Surya Shankar, B.Veerababu, GMJBA Elementary School
160     Consolation - 2 N.Ganesh, S.Karthik, St.Anthony EM School
161   Juniors 1st Place I.Surya Venkata Ganesh, Ch.Sai Krishna, SR ZPPHS
162     2nd Place D.Sriram Sai, D.Himavarshini, Sri Prakash Vidyanikethan
163     3rd Place N.Siva Krishna, N.Gopi Krishna, MPPUPS Pandrawada
164     Consolation - 1 D.Sathish, Ch.Mahalakshmi, ZPPHS, Tallarevu
165     Consolation - 2 Srivarshi, Deekshitha, Saranya School
166   Seniors 1st Place G.Sai, D.Uma Satish, ZPBoys HS Nagulapalli, U.kothapalli Mandal
167     2nd Place Moora Raviteja, T.Venkat, ZPPHS, Prathipadu
168     3rd Place I.Lalitha, N.Dhruvitha, Pragathi HS, kakinada
169     Consolation - 1 K.Rajarao, A.Ravi, SPCM ZPPH Geddanapalli, Kirlampudi Mandal
170     Consolation - 2 E.Raviteja, P.Abhilash, Pragathi HS, Kakinada
171 Science Experiments Sub Juniors 1st Place S.Manoj kumar,Sri prakash kings kingdom,tuni
172     2nd Place D.Sai,MPUP School,Fishing hurberpet Kakinada
173     3rd Place Ch.Jayveer,Ch.Bagya sree,Pragathi high school,Kakinada
174     Consolation - 1 N .Vamsikrishna,B Veerababu GMJBAE School,Pedapudi
175     Consolation - 2 G.Karuna,BVSR Krishna,MPP School,chillangi,kirlampudi
176   Juniors 1st Place E.Hmanth,K.Chandra shekar, Sriprakash kids kingdom, Tuni
177     2nd Place A.Kathik
178     3rd Place P.Sandeep, Littlewoods
179     Consolation - 1 K.Suvarna, ZPPHS, Prathipadu
180     Consolation - 2 D.Loknadh, ZPPHS, Neelapalli
181   Seniors 1st Place Shaik Mohammad Aftab, S.Ananth, BVM HS, Rjy
182     2nd Place Chintalapudi Tarun Sai, Tatipudi Santhosh, ZPPHS, Vakathippa
183     3rd Place Achanta Lakshmi Sri Harshini, Robba Divija, Sri Prakash School, Tuni
184     Consolation - 1 Kapa Chandra Sekhar, SNV ZPPHS, Tallarevu
185     Consolation - 2 Ponnada Murali Krishna, Tatikayala Apuroop Samuel, Rajiv Gandhi MHS, Pithapuram
186 Story telling Sub Juniors 1st Place Angelina Dodwin, Littlewoods
187     2nd Place Anies Tasleem, Sri Prakash Kids kindom, Tuni
188     3rd Place Pammi Sai Samyuktha, Littlewoods
189     Consolation - 1 Padala Sravya, Sarada Vidyalayam, Kakinada
190     Consolation - 2 Aravelli Naga Tanaya, Pragathi School, Kakinada
191 Yoga Sub Juniors 1st Place R.Tejaswini, Bhasyam Public School, Santhinagar
192     2nd Place N.Sandeep, Teja School, Ashoknagar
193     3rd Place S.Jaya Prakash, Mother Teresa School, Vakalapudi
194     Consolation - 1 N.Rajitha, APSP EM School, Kakinada
195     Consolation - 2 Divya Shankar, Sri Chaitanya School, Kakinada
196   Juniors 1st Place I.Sreya, APSP EM School
197     2nd Place V.Thirisha, Mother Theresa School
198     3rd Place K.Krupastains, APSP EM School
199     Consolation - 1 K.Soumya, BVM, Rjy
200     Consolation - 2 Riyajain, Green Field School
201   Seniors 1st Place B.Venkata Bhavani, Kruthiventi Institute of yoga Reasearch and Training Centre, Tuni
202     2nd Place L.Venkata Muralikrishna, Saranya School, Kakinada
203     3rd Place Ch.Krishna Nikhitha, ZPPHS (G), Nagulapalli
204     Consolation - 1 M.Suresh, Mohter Theresa School, Vakalapudi
205     Consolation - 2 V.Durga Prasad, Mother Theresa School, Vakalapudi
206 Debate Seniors 1st Place ZPPHS, Podagatlapalli
207     2nd Place Sri Prakash Vidyaniketan, Tuni
208     3rd Place Sri Chaitanya Techno School, Kakinada
209     Consolation - 1 Gamyam EM School, G.Mamidada
210     Consolation - 2 Aditya Talent School, Kakinada
211 Quiz Juniors 1st Place Aditya Talent School, Kakinada
212     2nd Place Swamy EM School, Kakinada
213     3rd Place Sri Prakash Kids Kingdom, Tuni
214     Consolation - 1 KKR Gowtham EM School, Kakinada
215   Seniors 1st Place Mahatma Gandhi Mpl School, Kakinada
216     2nd Place ZPPHS, Chebrolu
217     3rd Place Sri Chaitanya School, Kakinada
218     Consolation - 1 Aditya Talent School, Kakinada
219 Drawing Sub Juniors 1st Place GDSN Srilakshmi, Littlewoods, Kakinada
220     2nd Place G.Kundam Aditya, Sri Prakash, Tuni
221     3rd Place Vedanti Paul, Littlewoods
222     Consolation - 1 Y.Surya Ganesh, Sri Prakash Kids Kingdom, Tuni
223     Consolation - 2 Manju Priya, Littlewoods, Kakinada
224   Juniors 1st Place K.Satish, AMG EM HS, Kakinada
225     2nd Place Aditya Talent School, Kakinada
226     3rd Place New Century School, Kakinada
227     Consolation - 1 Sri Prakash Vidyaniketan, Tuni
228     Consolation - 2 K.Devendar, AMG EM HS, Kakinada
229   Seniors 1st Place N.Madhu Vasu, AMG EMHS, Kakinada
230     2nd Place Saragada Sarath Pavan, ZPPHS, APSP Qrts, Kakinada
231     3rd Place S.Srinu, Govt High School, yeleswaram
232     Consolation - 1 Ch.b.V.Manikyamba, Sri Prakash, Tuni
233     Consolation - 2 Ch.Sai Charan, Bhasyam Public School
234 Mono Play Juniors 1st Place K.Sri Sahitya, SR School, Kakinada
235     2nd Place N.Baburao, Swamy EM School, Kakinada
236     3rd Place GD Praveen Kumar, Chebrolu
237     Consolation - 1 K.Siva Sai Madhu Subhash, MPPPS, Penumarthi
238     Consolation - 2 N.Durgachi, Chanramampalli, Peddapuram
239   Seniors 1st Place B.Sravani Durga Bhavani, ZPPHS G, U.Kothaplli
240     2nd Place B.Anusha, ZPPHS, Raparthi, Pithapuram Mandal
241     3rd Place M.Devipriya, Vignan, Malkipuram
242     Consolation - 1 P.Praveen, ZPPHS, Chebrolu
243     Consolation - 2 P.Lalitha Lavanya, Sri Siddartha Vidyanikethan, Vakalapudi, Kakinada
244 Clay Modelling Sub Juniors 1st Place Ch.R.S.Varun Kumar, MC Primary School, Godarigunta, Kakinada
245     2nd Place Akula Rajesh, Gandhi Nikethan School, Jagannaikpura, Kakinada
246     3rd Place M.Sandeep, Viswa Santhi EM School, Mallam
247     Consolation - 1 A.Priscilla, Sri Chaitanya School, Kakinada
248     Consolation - 2 TSS Pranay, Sama Public School, Kakinada
249   Juniors 1st Place Ch.Apparao, AMG EM HS, Kakinada
250     2nd Place K.Gurunath, AMG EM HS, Kakinada
251     3rd Place Akula Santhosh, Gandhi Niketan School, Kakinada
252     Consolation - 1 Dasari Govardhana bangaru Prasad, Sri Praveena School, Rameswaram
253     Consolation - 2 N.Swathi, St.Athoni EM School, Kakinada
254   Seniors 1st Place VVS Sai Kumar, ZPPHS
255     2nd Place S.Srinu, Govt High School, yeleswaram
256     3rd Place Appanapalli Satish, ZPPHS
257     Consolation - 1 D.Swami Srinivas, PRG Boys High School, Kakinada
258     Consolation - 2 R.Durga Ajay, APSP EM High School, Kakinada
259 Coins Collection Juniors 1st Place S supriya, D sri ramya - gamyam Em school
260     2nd Place P sativika- kkr gowtham school
261     3rd Place K sanathan -Green field international school.
262     Consolation - 1 T shanmuk- naraya e techno school.
263     Consolation - 2 M sai sanjay - Dr KKR gowtham school -Kakinada
264   Seniors 1st Place G l sravani - sri prakash vidyanikethan - Tuni.
265     2nd Place R pujitha lakshmi - zpp h s kattamuru
266     3rd Place p. prasad-Green field school -vakada.
267     Consolation - 1 Ch satish , p sagar - p s m zpp h school marripudi
268     Consolation - 2 A santhosh jayanth- sri chaitnya techno school -Kakinada
269 Stamps Collection Juniors 1st Place K varsha - Aditya Talent school -Kakinada
270     2nd Place N Prince - Ushodaya school - Kakinada
271     3rd Place D k sandeep- sri prakash vidya nikethan-Tuni
272     Consolation - 1 H N N anjali - sri prakash vidya nikethan - Tuni
273     Consolation - 2 K sanata- Green field international school- Kakinada.
274   Seniors 1st Place R poojitha laksmi- zpp school
275     2nd Place suhana afreen- pragathi public school -Kakinada
276     3rd Place K pranay kumar- G s H school Kakinada
277     Consolation - 1 P sushmitha. M gayathri, BVM h school rajmundry.
278     Consolation - 2 K laksmi manasa, z pp high school.
279 Currency Notes Collection Juniors 1st Place No Participants
280     2nd Place No Participants
281     3rd Place No Participants
282     Consolation - 1 No Participants
283     Consolation - 2 No Participants
284   Seniors 1st Place No Participants
285     2nd Place No Participants
286     3rd Place No Participants
287     Consolation - 1 No Participants
288     Consolation - 2 No Participants
289 Public Speech Juniors 1st Place MD azaz ahmad, Dr srkmpl school Kakinada
290     2nd Place g pravalika satya, sri prakash vidyanikethan -Tuni 
291     3rd Place M Naga lakshmi Zphs -samalkot.
292     Consolation - 1 K Versa , Aditya Talent school
293     Consolation - 2 P madhuri harshini 
294   Seniors 1st Place N srivani sagari, pragathi h school mallam
295     2nd Place v kaivalya, narayana concept school Kakinada
296     3rd Place M Gnana prathibha ,pragathi h school peddapuram 
297     Consolation - 1 k vennela , sri chaitnya school -Kakinada
298     Consolation - 2 k lakshmi sashank, narayana concept school-Kakinada
299 Talk in Telugu Juniors 1st Place E pardhu, sriprakash vidya nikethan-Tuni
300     2nd Place V Pavan Kumar, M c boys high school-Kakinada
301     3rd Place k srinivas GTWA high schol Kakinada
302     Consolation - 1 N mary pushpa , sri praveen school rameshwaram
303     Consolation - 2 T sai vamshi krishna, NMR zph school Anaparthi
304 Poetry Writing Seniors 1st Place P S S Chandra Hasa,
305     2nd Place N s ch neelima 
306     3rd Place Y swetha priya
307     Consolation - 1 Adapa Jaya krishna
308     Consolation - 2 D Punya Gangadhar
309 Spelling Juniors 1st Place B.Sreenadha Saranga, Akshara School, Kakinada
310     2nd Place P.Madhuri Harshini, Gamyam EM School, Mamidada
311     3rd Place K.Prashanthi, Sri Prakash Kingdom, Tuni
312     Consolation - 1 Y.Sivaram, ZPPHS, Raparthi
313     Consolation - 2 M.Venkata Siva Srinadh, Aditya IIT Talent School
314   Seniors 1st Place Kalintha Sony, Prakash Vidya nikethan, Tuni
315     2nd Place R.Kali Mastan Sha Goud, Aditya Talent school, Kakinada
316     3rd Place GBR EM School, Anaparthi
317     Consolation - 1 K.Siva Sai Krishna, GBR EM School, Anaparthi
318     Consolation - 2 Arshad Ahmed Khan, OBS Municipal HS, Pithapuram
319 Story Writing Juniors 1st Place Adapa kusuma rani , zpp  h.school peddapuram.
320     2nd Place Y satya sri- Ashram public school-rajendra nagar.
321     3rd Place s. joel soloman-gamayam school G mamidada.
322     Consolation - 1 E jyothi- Pragathi E M school 
323     Consolation - 2 Shaik Rafi- MPUP school -ravulapadu
324   Seniors 1st Place T kusuma , zph school machara.
325     2nd Place Y chinna babu, GMC balay yogi H school Kakinada
326     3rd Place B divya , APSP E.M. school Kakinada
327     Consolation - 1 N sri vaishnavi, APSP E.M  School Kakinada
328     Consolation - 2 MSVA valli amrutha varshini - madhuri vidyalya - gollaprolu.
329 Story Analasys Seniors 1st Place T.Kusuma, ZPPHS, Machara
330     2nd Place Ch.Nadiya, APSP EM School, Kakinada
331     3rd Place RS Gowthami, Sriprakash vidya niketha
332     Consolation - 1 P.Phani Sireesha, Gamyam EM School
333     Consolation - 2 K.Sivarama Datta, Madhuri Vidyalaya, Gollaprolu
334 Map Pointing Juniors 1st Place K.Vijaya Manohar Reddy, Gamyam EM School
335     2nd Place A.Tripathi, Sriprakash Vidya Nikethan
336     3rd Place S.Joel Soloman, Gamyam EM School
337     Consolation - 1 ABVS Anirudh Akella, Sriprakash Vidyanikethan, Tuni
338     Consolation - 2 K.Prashanthi, Sri Prakash Kingdom, Tuni
339   Seniors 1st Place G.Dinesh, DSRK Mpl High School, Yallavari garuvu
340     2nd Place K.Revanth, Sriprakash Vidyanikethan, Tuni
341     3rd Place G.Umasri Praveen Kumar, Swamy EM HS, Kakinada
342     Consolation - 1 D.Sriramya Sudha, Gamyam EM School, G.Mamidada
343     Consolation - 2 N.Suryamanikata, ZPHS, Chandramampalli, Peddapuram Mandal
344 Short Film Review Juniors 1st Place B.Satish, SRK MHS,kakinada
345     2nd Place A.Rajesh, Gowtham HS, Kakinada
346     3rd Place T.Sai Krishna, Gowtham HS, Toorangi, Kakinada
347     Consolation - 1 Santhoshkumar, MHS Batchu foundation
348     Consolation - 2 K.Srinivas, Gowtham HS, Kakinada
349   Seniors 1st Place V.Swetha Priya, GBR EM HS, Anaparthi
350     2nd Place T.Srivalli Keerthi, BFM HS, Samalkot
351     3rd Place Chokka Prasad, SSPL ZPPBH School, Gollaprolu
352     Consolation - 1 Rayavarapu Sahithi Gowtham, Sriprakash Vidyanikethan, Tuni
353     Consolation - 2 Md.Karishma, ZPGHS, Samalkot

Day 1


Day 2

Home | Genesis | Our Activities | Accounts | Resources | Our Team | Feedback | Contact Us
Copyright © 2015, KRIYA